Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Soyluluk Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden yetkili olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Elan sonrasında öğretim görevlisi olarak bilimsel nitelikli dirlikına mebdelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Konsey Tababet ve Afiyet Bilimleri Yetişek Konseyi Başkanlığı, UMEMPS (Meyan Gün doğusu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) riyaset ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 seneından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Idare Kurulunda yer almaktadır. Başkanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mahirından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da meydana getirilen seçimde IPA’nın “ileri devre mebdekanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda iş ettiği iki yılın ahir 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA mebdekanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen dolaşma almıştır. Antrparantez Soyluluk Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak yer yapmaktadır.