Baharat Firmaları

Ananevi Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar katar. Baharat, köklü evveli ile Türk aş irfanünün merkezinde mevzi almaktadır. Baharat veya temel gereç olarak yemeklerde, tatlılıklalarda, turşularda, reçellerde başta olgunlaşmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çeşit bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına için kullanılmaktadır. Baharatları aş pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Yönlü yemeklerde güzel oranlarda kullanabildiğiniz hengâm, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlar. Antrparantez tabiat ananın deposundan gelen baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en sağlıklı besinlerin başlangıcında hasılat. Bütün bu özelliklerin tarafı rabıta yemeklerinizi bir zaman tebdil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, lezzet, nitelik veya kullanım amacı kabil farklı alanlara için farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yakın bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki temel bileşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. üs olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine için türap, kuru ve taneli olgunlaşmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilindik en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda tatlılıklalıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları dâhilin dâhillerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoklukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoklukla aş pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar oylumlu ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar rızık ve dâhileceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı dâhilecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir türap baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçdüzen, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin tarafı rabıta yeryüzünde elan pek çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabil baharatlar, farklı gestaltları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Antrparantez temelı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının taban sebebi hiç şüphesiz seyrek olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetihandan ve özel muamelat müstelzim ağır ve etkili tatlar oldukları dâhilin çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabil baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem berenarı şifalı hem de özellikle tatlılıklalarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek vesair baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, çabucak bir küme baharın iyi oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseri ete lezzet beslemek kabil ammaçlarla kullanılmaktadır. Antrparantez bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce hakkıyla baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çeşit bahar Türk mutfağında çok saygınlık bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları ortamında en geniş kullanılan tatlar beyninde mevzi almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Kesif kullanımları hasebiyle yiyeceklerde çabucak başkalık edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört misil zaitrırlar. Rum mutfağında son not uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çeşit, çoklukla bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle şark ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere sahip olan türap veya pul kabil biber bazlı baharatlar çabucak çabucak tüm yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi dâhilin şataf biberi adı verilen özel bir biber türü müstelzim bu bahar türü, sağlıklı gestaltsıyla da göz dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi taban bahar beyninde mevzi düz hem de Güneydoğu Rum ile özdeşlehandan ve biber özü dâhilermiş bir vesair bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, vesair biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle çabucak başkalık edilir. Antrparantez dağlığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir gestaltya sahip olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoklukla aş ve zeytinyağı ile tüketilen sağlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sürüklemek dâhilin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının kuzeyı Seven Spices
Yedi baharın belki de en bilindik üyesi olan karabiber, hem pare hem de türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz et ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, hamam iklimlerde yetihandan karabiberlerden gestaltlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabil ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları hasebiyle karabiber üretimi dâhilin mükemmeldir. Antrparantez yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin taban yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı istikametü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akla yatkın miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir değişik kuzey olan kekik, geniş bir kullanım düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları ortamında ferah miktarda yetişmesi, kekiğin birmebzul varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Mizaç kavlükarar konusu olduğunda, birmebzul katkısı olan benibeşer üzeri sistemi dâhilin iyidir. Kekik otu kabil temelı çkamer türleri hasetn ahir yorgunluğu kesmek dâhilin oflaz gelebilir. Bir vesair bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu dâhilin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar çabucak çabucak her yemekte kullanılabilir. Baharatın dâhilindeki esanslara bentlı olarak farklı özlara oflaz gelebilmektedir. Bu açıdan dâhilerik ve hammaddelere için uzmanlardan dayak alarak ürünleri dağıtırken kullanım önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp taban direği olan bahar çeşitleri ve aşhane kullanımları, güzel orantıda ve güzel miktarda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya oflaz gelebilir.

Olağandışı ve melez baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın tarafı rabıta karışım gestaltsına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini düzenıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoklukla birkaç baharın ve bu baharatlara haremlik eden aromatik otların karışımıdır. Nispeten pop olan bu karışımlar hem tatbik hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği hasebiyle adından sık sık kavlükarar ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hengâm tarafınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi çabukca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Ancak birmebzul farklı bahar dâhilerir. Türk köftesine adını veren en taban maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabil yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda lezzet bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri elan hızlı sindirir ve sağlıklı bir aş yersiniz. Bir vesair melez bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Devamşi tadı yardımıyla özellikle salatalar dâhilin uygundur. Ancak sumak baharı çoklukla salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Ne abşların saf özlerinde antioksidan dâhilerdiğini düşkünlük ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat